Маслото от чаено дърво е едно от най-известните, използвани с лечебна цел.
Маслото се получава от растение, принадлежащо към семейството на Melaleuca alternifolia. Растението ни е познато като чаено дърво, въпреки че няма връзка с растенията, които се отглеждат за чай. Чаеното дърво е познато от времето на откривателя на Австралия, Кук. Неговите моряци използвали листата му за приготвянето на отвара, която да замени чая.
Състав на маслото
В сравнение с останалите познати етерични масла по състав маслото от чаено дърво е най-богато на полезни вещества. То съдържа поне 48 органични компоненти – монотерпени до 50 %, дитерпени до 40 % и цинеол до 15 %. В състава му влизат и няколко съединения, които не се срещат в други растения. Това са виридифлорен до 1 %, В-терпинеол 0,24%, следи от L-тернинеол и от алигексаноат. Маслото е толкова по-качествено, колкото повече съдържа терпинен-4-ола и цинеола. Съдържанието им съответно трябва да бъде не повече от 30 % и 15 %, в противен случай маслото предизвика раздразнение на кожата.
Свойства
Маслото от чаеното дърво е силен антисептик. То е 8 пъти по-силно от карболовата киселина и 12 пъти от фенола.Има бактерицидни, противогъбични, противовирусни и имуностимулиращи свойства.
Използва се при терапия срещу патогенни микроорганизми като Staphylococcus. Активен е срещу 6 вида от този микроорганизъм, aureus, erider-midis, pneumoniae, faecalis. Действа и срещу Propionibacterium acnes, Beta haemolytic streptococcus, Klebsiella pheuraoniac, Citrobacter spp., Shigella sonnei, Proteus mirabolis, Legioneila spp., Pseudomonas aeriginosa, Candida albicans и др. То убива изброените микроорганизми и едновременно с това усилва имунната система.
Ефективно е и при простудни заболявания, заради успокоителния и отхрачващ ефект, прочиства дихателните пътища от секрети и облекчава състоянието на болния.
Чаеното масло е подходящо средство за терапия на рани, ухапвания, загноявания и изгаряния, тъй като има дезинфектиращи свойства. Спомага и бързото възстановяване на кожата и оздравяване на раните. Има ефект дори при паразити по кожата – въшки и краста.
Преди да пристъпите към употреба на маслото е необходимо да се тествате за поносимост към него. Може да капнете няколко капки на вътрешната страна на китката и да ги оставите втрити за един час. Дори в случай, че се появи леко зачервяване или парене на кожата, можете да го използвате. Алергична реакция може да се наблюдава само по изключение.
Маслото от чаено дърво се използва в лечебни препарати за всички видове заболявания на дихателната системакато настинки, остри респиранторни заболявания, вирусни заболявания, ларингити и тонзилити, както и при всичкизаболявания на устната кухина – гингивити, пародонтоза, болка в зъбите.
Добавя се във всички видове козметични средства – кремове, лосиони, шампоани, гелове и емулсии. Маслото ефективно отстранява пърхота. Използва се за туширане на козметични дефекти по кожата като мазоли, брадавици, акне.
Действа и на психиката – успокоява, намалява напрежението и тревожността, подобрява работоспособността и благоприятства за концентрация на вниманието.
Как се прилага маслото от чаено дърво?
•Ароматична лампа – 5 капки от маслото са достатъчни, за да променят ефира в помещението. Може да комбинирате с масло от лимон, лавандула, бергамот и мушкато.
•Ароматичен медальон – достатъчни са 1-2 капки на него.
•Вана – във водата се слагат 8-10 капки. Наслаждавайте се на ваната минимум 10 минути.
•Инхалации – можете да пръснете няколко капки от маслото върху възглавницата си, както и на носна кърпичка, която от време на време да миришете. Парна инхалация с масло от чаено дърво може да си направите като прибавите 5 капки от него в вряща вода. След снемане от огъня, главата се покрива с кърпа, парите се дишат 5-10 минути.
•Компреси – във водата се слага масло, мокри се тензух, който след това се налага върху засегнатото място.
•За масаж – концентрацията на маслото трябва да бъде 2-3 %, най-много до 5 %. Затова към 100 мл в основата се слагат 50 капки от маслото от чаено дърво.
•В чист вид маслото се нанася с върха на пръстите или с пръчица (клечка за уши). В такъв вид се използва при акне и херпес.
•Изплакване на устата – на 200 мл. топла преварена вода се слагат 5-10 капки от маслото на чаеното дърво. Този разтвор е подходящ за изплакване на устата и гаргара при заболявания на устната кухина и дихателните пътища или при лош дъх от устата.
Противопоказания!
Не са известни противопоказания за употреба на маслото от чаено дърво. Не се препоръчва при индивидуална непоносимост и бременност. Маслото не се приема вътрешно, тъй като е отровно. Добре е да се комбинира с натурално масло, например от бадем. Трябва да се пазят лигавиците при използването му, а също така маслото не трябва да се ползва за обработка на дълбоки рани, както в близост до носа, ушите и носа. Маслото от чаено дърво не е дразнещо или токсично, ако се употребява външно, но е възможно при някои хора да се наблюдава раздразнение на чувствителната кожа от употребата му.
Съхранява се на стайна температура в стъкло.
Източник: puls.bg
Лечебно приложение на маслото от чаено дърво - Маслото от чаено дърво е много важно за здравето, тъй като укрепва имунната система. То действа като имунен стимулант и повишава повишава способността на организма да се бори с инфекции и съживява ума и тялото, след преживян шок. По целият свят това масло се използва с голяма ефективност за справяне с инфекции от всякакъв вид. То е ефективно спрямо трите вида инфекциозни организми:
•Бактерии
•Гъбички
•Вируси
Има силен здравословен ефект при грип, херпес, хрема, жлезиста треска и възпаление на венците.
Масаж с масло от чаено дърво преди операция може да помогне за укрепването на организма и намаляването на постоперативният шок.
Маслото от чаено дърво помага при бронхиални задръствания, астма, кашлица, синузит, коклюш и туберкулоза. Прилагано върху кожата маслото помага при абцеси, акне, изгаряния, херпес, мазна кожа, микоза, херпеси по устните, пъпки, обриви, брадавици, слънчево изгаряне и инфектирани рани.
•Приложение за инхалатори - В терапиите с пари,маслото от чаено дърво помага при настинки, синузит, бронхит и други респираторни заболявания. Помага и на тялото и ума да се възстановят по бързо след удар.
•Приложение в масажни масла и в банята - Смесено с масажни масла или разредено в банята, маслото от чаено дърво помага за всякакъв вид дихателни заболявания.То е много полезно още при артрит, настинки, дерматити, кожни инфекции, синузит, вирусни инфекции, копривна треска и при прекомерно изпотяване на краката.
•Приложение в чист вид или разредено с вода - Когато се смесва с вода, маслото има силно лечебно действие при абцеси, акне, циреи, въшки, пърхот и при ухапвания от животни. Проблемните зони се промиват с разтвора от вода и масло. Може да се нанася и в чист вид върху тези зони, но това става внимателно и в малки дози, посредством памучен тампон. При въшки се прилага в чист вид върху скалпа и се остава 40 минути, след това се измива. Това трябва да се повтаря през ден в продължение на 12 дни. При гъбични инфекции, като микоза, паронихия и вагинална кандидоза се използва концентрат с 2.5% масло от чаено дърво. Не забравяйте, че маслото е много силно и прилагането му в чист вид върху кожата трябва да се извършва с повишено внимание.
•Приложение като вода за уста - Маслото от чаено дърво може да се използва като вода за уста при инфекции на венците, язви в устата, инфекции на сливиците и гърлото. Тези които обичат чесън го използват, за да намалят неприятната миризма след като са яли чесън.
•Приложение в кремове и лосиони - Смесено с кремове и лосиони, маслото от чаено дърво се прилага върху кожата и помага за изчистването и от всякакви гъбични, бактериални или вирусни инфекции и има лечебно действие върху циреи, абцеси, акне, ухапвания от животни, пърхот и всякакъв вид обриви.
Съчетание с други масла - Маслото от чаено дърво се съчетава добре с други етерични масла, като: канела, градински чай, карамфил, здравец, лавандула, лимон, смирна, индийско орехче, розово дърво, розмарин и мащерка.
Източник: NewAge.bg